Instalacja i najlepsza konfiguracja WP Super Cache

przyśpiesz stronę za pomocą wp super cache
WordPress

Szybkość ładowania strony jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję naszej strony w wyszukiwarkach oraz współczynnik odrzuceń.

Bardzo prostym i skutecznym sposobem na skrócenie czasu ładowania strony jest zastosowanie mechanizmu cache (pamięci podręcznej strony).

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony

Jest wiele stron za pomocą których ustalimy prędkość ładowania strony. Po przeprowadzonym teście każda ze stron przedstawi wyniki i zasugeruje działania jakie mamy wykonać czy strona ładowała się jeszcze szybciej. Najpopularniejszą stroną testującą jest oczywiście produkt Google PageSpeedInsghts, bardzo dobrą alternatywą jest GTMetrix

Instalacja WP Super Cache

Instalacja WP Super Cache nie różni się niczym od instalacji innych wtyczek. Na pasku głównym w panelu administracyjnym wordpressa najeżdżamy na Wtyczki, i klikamy Dodaj nową. W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka, tam należy wpisać „wp super cache„. Po wyszukiwaniu klikamy w Zainstaluj, a następnie Aktywuj.

Konfiguracja wtyczki WP Super Cache

Plugin WP Super Cache jest dość łatwy w obsłudze i nawet początkujący admin wordpressa powinien sobie z nią poradzić. Lecz przeprowadzę Cię krok po kroku przez konfigurację ponieważ wtyczka posiada opcje, które nie będą dla was całkowicie jasne.

Wtyczka jest domyślnie wyłączona. Znajdziesz Ją w pasku Ustawienia oczywiście pod nazwą WP Super Cache.

Należy zaznaczyć Caching On, a następnie Update Status.

Po włączeniu wtyczki należy przetestować ją czy działa w 100% sprawnie klikając w Test Cache. Jeżeli plugin napotka problemy poinformuje nas w wynikach.

Ostatnim elementem zakładki Easy jest możliwość Delete Cached ta opcja pozwala usunąć całą zawartość cache. Należy ją używać za każdym razem gdy zmieniamy kod używanego motywu lub zainstalujemy wtyczkę, która wyświetla coś na stronie.

Zaawansowana konfiguracja WP Super Cache

W zakładce Advance aktywujemy pamięć podręczną oraz ustawiamy zaawansowane opcje.

Oczywiście zaznaczamy Enable Caching, a Cache Delivery Method pozostawiamy Simple.

Kolejnym krokiem będzie grupa ustawień Miscellaneous. Należy zaznaczyć w niej 4 opcje:

  • Disable caching for logged in visitors.
  • Compress pages so they’re served more quickly to visitors.
  • Cache rebuild. Serve a supercache file to anonymous users while a new file is being generated.
  • 304 Browser caching. Improves site performance by checking if the page has changed since the browser last requested it.

Dalej trafiamy na grupę Advance, nie wiem dla czego taka nazwa skoro już jesteśmy w zaawansowanej konfiguracji. Tutaj należy zaznaczyć 3 opcje:

  • Clear all cache files when a post or page is published or updated.
  • Extra homepage checks. (Very occasionally stops homepage caching).
  • Only refresh current page when comments made.

Zmiany potwierdzamy Update Status.

Wtyczka WP Super Cache nie jest jedyną, która przyśpiesza prędkość ładowania się strony, lecz moim zdaniem najlepszą. Chciałbym zaznaczyć, że pokazana przez mnie konfiguracja może się różnić od tej która będzie najlepsza dla twojej strony. Poświęć trochę czasu i poeksperymentuj z jej ustawieniami, bo może Twoja konfiguracja będzie bardziej optymalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *