Jak powinny wyglądać przyjazne linki

jak-powinny-wygladac-przyjazne-url
Pozycjonowanie

Przyjazne adresy url mają ogromne znaczenie podczas optymalizacji strony. Wyszukiwarki wiedzą dokładnie, jak powinny wyglądać przyjazne linki. Korzystają z algorytmu, który analizuje wygląd url i stawia na lepszej pozycji właśnie te, które mają lepszą strukturę.

Co to jest adres url?

Z pewnością wiesz co to jest link, ponieważ wpisujesz ich setki rocznie. Jednak czy zdawałeś sobie sprawę, że widoczny dla Ciebie tekst zastępuje adres IP używany do komunikacji z serwerem? Adres URL służy także do określania struktury strony, ponieważ zawiera domenę oraz ścieżkę lokalizacji podstrony.

http://lordsemseo.pl/pozycjonowanie/
  • Protokół https określa w jaki sposób łączymy się z zasobami. Standard sieciowy to http:// lub https:// (gdzie „s” oznacza „secure”, czyli „bezpieczny”).
  • Nazwa domeny lordsemseo to czytelna dla człowieka lokalizacja zasobów, stron internetowych.
  • Rozszerzenie pl to znacznik, który określa do jakiego kraju jest przypisana domena. Analogicznie fr to Francja itp. Jest wiele innych rozszerzeń między innymi regionalne, globalne, rządowe, biznesowe itp.
  • Po ukośniku pozycjonowanie to ścieżka do innego pliku, podstrony.

Czy przyjazne linki mają wpływ na SEO

Poprawna struktura linków ma ogromne znaczenie podczas pozycjonowania. Bardziej czytelny adres zarówno dla użytkowników jak i robotów Google zwiększy twoje szanse na lepszą pozycję w wyszukiwarce.

Jak powinny wyglądać przyjazne linki

Przyjazne linki url powinny być przede wszystkim czytelne dla użytkownika, a później dla robotów wyszukiwarek. Najlepiej gdy url będzie sam w sobie świadczył do czego prowadzi.

Nieprawidłowy adres urlhttp://lordsemseo.pl/?p=123
Nieprawidłowy adres url http://lordsemseo.pl/2019/11/04/optymalizacja_wpisu_strony_za_pomoca_yoast_seo/
Prawidłowy adres urlhttp://lordsemseo.pl/optymalizacja-wpisu-strony-za-pomoca-yoast-seo/

Dopiero trzeci adres przedstawiony przez mnie jest prawidłowym przyjaznym url. Jest czytelny, zawiera w sobie słowa kluczowe o które walczę, nie posiada zbędnych znaków. Dodatkowo zaleca się używanie znaku (-) łączącego, a nie (_).

Źródło: https://neilpatel.com/blog/seo-urls/

Od 2012 roku mamy możliwość używania polskich znaków oraz dużych liter w adresach stron internetowych. Jeżeli chcesz tworzyć przyjazne linki to zapomnij, że masz taką możliwość. Wiersz Safe characters pokazuje jakie znaki powinniśmy używać podczas tworzenia adresów url.

Długość linku, a pozycja w Google

Źródło: https://backlinko.com/search-engine-ranking

Zbyt długie adresy url są niepożądane według Backlinko. Wykres pokazuje, że długość linku ma ogromne znaczenie na pozycję w wyszukiwarce. Należy tworzyć linki zawierające około 50-60 znaków.

Pamiętaj więc, że nie warto tworzyć linków które wyglądają tak:

 http://lordsemseo.pl/kategoria/2019/11/04/przykladowy-wpis/

Przedłużanie adresu poprzez tworzenie dodatkowych katalogów kategoria, 2019, 11, 04 zupełnie jest nie potrzebna.

Podsumowanie

Przyjazne linki to jeden z ważnych elementów optymalizacji strony pod wyszukiwarki. Pamiętaj, że linki proste i czytelne uzyskują lepsze wyniki. Każdy przyjazny url powinien zawierać słowa kluczowe na których nam zależy. 50-60 znaków to optymalna ilość znaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *