Jak przenieść WordPress na inny hosting

WordPress

W ostatnim czasie byłem zmuszony do zmiany serwera. Postanowiłem więc pokazać Wam, jak przenieść WordPress na inny hosting.

W tym artykule opiszę krok po kroku, jak przenieść WordPress na inny serwer. Wbrew pozorom przeniesienie WordPress na inny hosting nie jest trudne. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

  • wykonanie kopii wszystkich plików ze starego serwera
  • wykonanie kopii bazy danych MySQL
  • przekierowanie domeny na nowy serwer
  • utworzenie nowej bazy danych na nowym hostingu
  • zaimportowanie starej bazy danych MySQL
  • zmiana danych w pliku wp-config.php
  • skopiowanie plików WordPress do nowego usługodawcy

Wydaje się to skomplikowane, ale tak jak wspominałem przejdziemy przez to razem. Gwarantuję, że najwięcej czasu zajmie kopiowanie plików, bo reszta potrwa na prawdę chwilę.

Krok 1 i 2: Wykonamy jednocześnie kopię wszystkich plików ze starego serwera oraz kopię bazy danych

Upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli wykonamy dwa pierwsze etapy za pomocą jednej wtyczki. Dzięki BackWPup utworzymy kopię zapasową wszystkich plików oraz bazy danych. W jednym z moich artykułów opisałem Jak zrobić kopię zapasową za pomocą BackWPup. Zapraszam do lektury.

Krok 3: Przekierowanie domeny na nowy serwer

Przekierowanie domeny możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest taki, że domenę zostawiamy u starego usługodawcy i u niego będziemy ją opłacać. Opcja druga to pełen transfer domeny do nowego usługodawcy, wraz z przeniesieniem wszystkich opłat do nowego dostawcy.

  • Opcja pierwsza przekierowanie domeny bez pełnego transferu

Pierwszy wybór jest szybszy, prostszy i nie wymaga kontaktu ze starym usługodawcą. Zaloguj się do panelu klienta, w którym masz zarejestrowaną domenę. Odszukaj domenę, którą chcesz przekierować. Kliknij w ustawienia domeny – w tym miejscu powinna pojawić się opcja „zmiana rejestrów DNS”. Tabela będzie już uzupełniona DNS’ami aktualnego usługodawcy. W dziale pomocy nowego hostingu powinieneś odnaleźć, jakie DNS wprowadzić właśnie w tym miejscu. Na screenie poniżej przedstawiam dane już po zmianie.

Krok 4: Utworzenie nowej bazy danych

Kolejnym etapem będzie stworzenie nowej bazy danych. Zaloguj się do panelu klienta i poszukaj zakładki odpowiedzialnej za bazy danych. Mój usługodawca korzysta z panelu DirectAdmin. Twój panel może się różnić, ale zakładki powinny być analogiczne do tych o których będę pisał. Pierwsza strona informuje nas, jakie domeny są podpięte do hostingu. Wybierz odpowiednią i kliknij w Menadżer baz MySQL, następnie Utwórz nową bazę danych. Ustalamy nazwę, użytkownika oraz hasło nowej bazy. Zapamiętaj je lub zapisz, ponieważ te dane będą potrzebne przy zmianie danych w pliku wp-confing.php. Klikamy załóż i… gotowe!

Krok 5: Zaimportowanie starej bazy danych MySQL

Będąc zalogowanym na stronie głównej DirectAdmin kliknij w phpMyAdmin. Po lewej stronie ukaże się lista baz, które masz na serwerze. Kliknij w odpowiednią, a następnie wybierz Import. Teraz masz możliwość wskazania pliku, który chcesz zaimportować. Widoczna jest informacja Wyszukaj w komputerze. Należy kliknąć w Wybierz plik i wskazać kopię bazy danych utworzoną w kroku pierwszym. Przejdź na sam dół strony import i wybierz wykonaj. Po ukończeniu importu możesz zamknąć phpMyAdmin.

Krok 6: Zmiana danych w pliku wp-config.php

W skopiowanych plikach wordpressa, które wykonałeś w kroku pierwszym odnajdź wp-config.php. Plik ten jest bardzo ważny, ponieważ znajdują się tam dane, które łączą WordPress z bazą danych.

W tym momencie ukazują się dane wskazujące na bazę danych Twojego starego hostingu. Edytuj ten plik za pomocą Notatnika. Znajdź następujące wiersze, które przedstawiam poniżej:

/** The name of the database for WordPress */
 define( 'DB_NAME', 'nazwa bazy danych' );
 /** MySQL database username */
 define( 'DB_USER', 'użytkownik bazy danych' );
 /** MySQL database password */
 define( 'DB_PASSWORD', 'hasło' );
 /** MySQL hostname */
 define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Podczas tworzenia bazy danych zalecałem zapisać lub zapamiętać Ci trzy informacje, które teraz właśnie się przydadzą. Aby połączyć pliki WordPress z nową bazą danych, musisz zmienić następujące dane. Nazwa bazy danych, użytkownik bazy danych oraz hasło.

Krok 7: Skopiowanie plików WordPress do nowego usługodawcy

Kolejnym i ostatnim krokiem jest skopiowanie wszystkich plików, które utworzyłeś na samym początku. W tym celu ściągnij klienta FTP. Ja osobiście polecam Total Commander. Połącz się ze swoim serwerem FTP.

Jeśli nie znasz danych do logowania FTP przejrzyj swoją pocztę. Podczas zakładania serwera powinieneś dostać automatyczny mail ze wszystkimi ważnymi danymi – tam na pewno jest hasło i login do FTP.

Po zalogowaniu się na serwer skopiuj wszystkie pliki WordPress. Jeśli na serwerze utrzymujesz tylko jedną stronę na WordPressie, to pliki możesz wypakować do głównego katalogu. Jednak jeśli masz zamiar utrzymywać więcej niż jedną stronę, to pliki WordPressa skopiuj do osobnego podkatalogu.

To by było na tyle. Twoja strona została już przeniesiona na inny serwer. Jeżeli Masz jakieś problem lub coś, co napisałem jest niejasne – z chęcią pomogę – po prostu napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *