Jak stworzyć fanpage bloga na Facebooku – krok po kroku

jak stworzyć fanpage na Facebook
Social Media

Bloger, osoba prowadząca stronę internetową lub sklep internetowy powinien wiedzieć, że w dzisiejszych czasach nie istniejemy bez social mediów. Dobrym sposobem na dotarcie do grupy docelowej, na której nam zależy jest założenie fanpage na Facebooku. Dlaczego Facebook? Korzystają z niego miliony Polaków. Posiada wachlarz narzędzi, dzięki którym dotrzemy do osób, które chcemy zachęcić treściami umieszczanymi na swoim blogu lub stronie.

Jak stworzyć fanpage bloga na Facebooku

Aby stworzyć fanpage bloga na Facebooku należy być zalogowanym na swoim prywatnym koncie FB. Kilkamy w link Nowy fanpage na Facebook, który przeniesie Cię do kreatora fanpage.

Po pierwsze wybieramy kategorię główną strony. Wybierając opcję „Firma lub marka” masz większe możliwości, jeżeli w przyszłości zamierzasz prezentować swoje usługi lub produkty na Facebooku. Opcja druga pasuje do osób, które mają zamiar prezentować więcej treści na fanpage.

Kolejno wybieramy nazwę strony oraz kategorię podrzędną. Na początku możemy wybrać jedną opcję. Wiem, że Twoja strona może pasować do wielu i ciężko będzie Ci wybrać, która kategoria jest najważniejsza. Nie przejmuj się tym – później, gdy już stworzysz fanpage będziesz miał możliwość dodania nowych kategorii pasujących do strony.

Następie dodajemy zdjęcie profilowe. Mamy kilka opcji – jeżeli chcesz, możesz zrobić swoje zdjęcie kamerą, dodać zdjęcie lub logo z komputera lub pominąć tą opcję. Wybierając „Pomiń” i tak w każdej chwili mamy możliwość dodania zdjęcia profilowego naszego fanpage.

Ostatnim etapem tworzenia fanpage na Facebooku jest ustawienie zdjęcia w tle. Do wyboru mamy takie same opcje jak w zdjęciu profilowym.

Fanpage gotowy! Teraz możesz na nim działać edytując informacje o stronie. Na początku zalecam ustawienie profesjonalnego i przyjaznego linka fanpage oraz dodanie like boxa na naszej stronie.

Url nowo stworzonego fanpage będzie wyglądał tak: https://www.facebook.com/pg/LordSemSeoPl/OrazCiągCyfr co wygląda nie profesjonalnie i taki link nie jest przyjazny wyszukiwarkom. Poniżej pokażę jak ustawić przyjazny link Facebooka.

Będąc na głównej stronie fanpage rozwijamy menu po lewej stronie i klikamy w „Informacje”. Chcąc ustawić profesjonalny url naszej strony należy zmienić nazwę użytkownika. Wpisana przez nas fraza utworzy link. U mnie to wygląda tak po zmianie: https://www.facebook.com/LordSemSeoPl/.

Jak dodać Like Box Facebooka do WordPress

Są dwie możliwości dodania Like Boxa Facebooka do wordpressa. Pierwsza, łatwiejsza to zainstalowanie wtyczki, która wykona za nas wszystko. Ja wybieram opcję trochę bardziej skomplikowaną, ponieważ każda nowa wtyczka spowalnia prędkość ładowania się strony.

Like Box Facebook za pomocą wtyczki

Instalacja Like Box nie różni się niczym od instalacji innych wtyczek. Na pasku głównym w panelu administracyjnym wordpressa najeżdżamy na Wtyczki, i klikamy Dodaj nową. W prawym górnym rogu znajduje się wyszukiwarka – tam należy wpisać „like box„. Po wyszukiwaniu instalujemy WPAdvanced Facebook Like Box, ponieważ dzięki niej dodamy również Like Button w każdym artykule naszej strony. Klikamy w Zainstaluj, a następnie Aktywuj.

Po aktywacji wtyczki automatycznie zostaniemy przeniesieni do opcji Like Box.

 • Title – nazwa, która będzie wyświetlana nad boksem Facebooka.
 • Facebook Page URL – tutaj wklejamy adres naszego fanpage.
 • Border Color – możemy wybrać kolor ramki, standard to biała.
 • Width – szerokość, jeżeli zostawimy puste wszystko będzie dopasowywać się automatycznie.
 • Height – wysokość, ta sama zależność jak szerokość przy pustym.
 • Show Faces – zaznaczając tę opcję pozwalamy by inni widzieli fotografie znajomych, którzy lubią naszą stronę.
 • Tabs – dodajemy zakładki to Like Box, timeline (lista publikowanych przez nas wiadomości), events (wydarzenia) oraz messages (czat).
 • Header Image – czy chcemy by nasze zdjęcie w tle było widoczne.
 • Small Header – możemy wybrać małą wielkość loga.
 • Language – język w jakim jest panpage.

Wtyczka WPAdvanced Facebook Like Box w czasie rzeczywistym pokazuje nam jak będzie wyglądać nasz boks w prawym górnym rogu.

Jeżeli dopasujemy już opcję naszego Like Boxa do naszych oczekiwań klikamy w Save, Teraz, aby dodać go do strony musimy przejść do zakładki Wygląd -> Widgety, szukamy Facebook Like Box. Ja znalazłem go w nieużywane. Widget dodajemy w miejsce w którym ma być wyświetlany boks.

Like Box Facebooka za pomocą kodu

Osobiście wybieram tą opcję ponieważ nie obciążam kolejną wtyczką mojej strony. Możesz skorzystać ze strony https://developers.facebook.com/docs/plugins/page-plugin tam edytujemy wszystkie parametry i ustawienia, a następnie generujemy cały kod.

Poniżej kod standardowego Like Boksa, który możesz skopiować i wstawić na swoją stronę. Musisz tylko zmienić adres Twojej strony na Facebooku.

<script src="http://connect.facebook.net/pl_PL/all.js#xfbml=1"></script><div class="fb-like-box" data-href="adres Twojej strony na Facebooku" data-width="285" data-height="375" data-colorscheme="light" data-show-faces="true" data-header="false" data-stream="false" data-show-border="true"></div>

Skopiowany kod lub wygenerowany wstawimy w sidebara wordpressa w następujący sposób.

 1. Wejdź w „Wygląd”, a następnie „Widgety”.
 2. Odszukaj widget „Tekst”, który umożliwia wstawienie kodu HTML oraz skryptów.
 3. Przenieś go do sidebara strony.
 4. Rozwijamy go i ustalamy „Tytuł”, a w pole „Tekst” wklejamy kod.
 5. Klikamy zapisz i Like Box pojawia się na naszej stronie.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że wyczerpałem dostatecznie temat w jaki sposób stworzyć fan page bloga na Facebook. Oczywiście, jeżeli natrafisz na jakiś problem z chęcią pomogę go rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *