Konfiguracja Rank Math, wtyczka lepsza niż Yoast SEO

rank math pl
PozycjonowanieWordPress

Optymalizacja zawartości strony pod kontem pozycjonowania jest kluczowym elementem Seo. WordPress oczywiście posiada wtyczki, które pomogą przy optymalizacji. Dotychczas prym wiodła Yoast SEO, lecz wtyczka Rank Match jest o niebo lepsza.

Jeżeli prowadzisz stronę opartą na wordpress i szukałeś najlepszej wtyczki wspomagającej optymalizację to z pewnością zetknąłeś się z All In One SEO czy Yoast SEO. Jest jeszcze więcej podobnych rozszerzeń lecz te dwa są najpopularniejsze. Nie są jednak jedynymi dostępnymi do użytku.

Dlaczego Rank Math jest lepsze od Yoast SEO, All In One SEO?

Wtyczka Rank Math jest lepsza od innych pod wieloma względami. Najważniejsze, że jest całkowicie darmowa. Teraz pewnie sobie myślisz, że Yoast SEO i All In One Seo też mają darmową wersję więc po co mi inna wtyczka do pozycjonowania. Odpowiem Ci, krótko i zwięźle – Rank Math ma to wszystko co Yoast w płatnej wersji więc po co przepłacać.

Konfiguracja Rank Math nie jest trudna, lecz wtyczka nie posiada polskiego tłumaczenia dla tego przejdę z Wami krok po kroku ten proces oraz omówię jej najważniejsze elementy.

Instalacja Rank Match

Instalacja Rank Math nie różni się niczym od instalacji innych wtyczek. Na pasku głównym w panelu administracyjnym wordpressa najeżdżamy na Wtyczki, i klikamy Dodaj nową. W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka, tam należy wpisać „rank math„. Po wyszukiwaniu klikamy w Zainstaluj, a następnie Aktywuj.

Wtyczka zacznie działać dopiero wtedy gdy połączymy ją ze stroną producenta. Do tego celu musimy założyć darmowe konto na https://rankmath.com. Nie za bardzo mi się to podoba, ale Ok.

Konfiguracja Rank Math

Kreator konfiguracji

Na samym początku kreator sprawdza czy spełniamy wszystkie wymagania do tego by wtyczka działała poprawnie. Jak widać znajduje się też informacja o innych Seo wtyczkach, które aktualnie są w użyciu. Wyłączamy je na tym etapie, nie martw się wszystkie ustawienia starych wtyczek zostaną zaimportowane.

Teraz importujemy dane z wtyczek, które używaliśmy przed Rank Math. Jak widać u mnie jest tylko jedna Yoast SEO.

W etapie site wybieramy charakter naszej strony. Do wyboru mamy: blog osobisty, strona z newsami/blog społecznościowy, portfolio, strona firmowa, sklep internetowy, inna. Ustawiamy również logo dla Google oraz obrazek dla mediów społecznościowych. Standardowo dodając artykuł na Facebooka zaczytywany jest obraz z wpisu. Dodając obraz teraz automatycznie będzie on widoczny podczas każdej publikacji na FB.

Teraz mamy możliwość zintegrować wtyczkę z Search Console. Jeżeli nie masz konta możesz to zrobić później. Integracja nie jest obowiązkowa więc możesz pominąć ten etap.

Wtyczka Rank Math na kolejnym etapie tworzy mapę naszej strony i ustalamy jej zawartość. Z pewnością wiesz jak ważna i przydatna jest mapa witryny przy indeksacji. Na załączonym obrazku widać poprawną konfigurację.

Następnie zautomatyzujemy kilka ustawień. Dodanie atrybutu „noindex” do pustych kategorii i tagów, „nofollow” do obrazów i linków. Otwieranie linków zewnętrznych w nowym oknie. Dodatkowo jeżeli twój link wygląda tak: http://lordsemseo.pl/kategoria/instalacja-i-najlepsza-konfiguracja-wp-super-cache/ wtyczka może usunąć kategoria z url. To jak mają wyglądać linki, zależy od tego jaki typ strony prowadzisz więc tą opcję lepiej pozostawić wyłączoną.

Wszytko gotowe ponieważ wtyczka poinformowała nas, że konfiguracja zakończona. Teraz przed nami kilka opcji dla zaawansowanych, aby z nich skorzystać kliknij w Setup advanced options.

Na początku bardzo ciekawa opcja monitor błędów 404 za pomocą którego sprawdzamy czy użytkownicy i roboty trafiają na błąd 404 podczas przeglądania strony. Dodatkowo możemy włączyć przekierowanie błędnych adresów.

Na końcu określamy charakter zawartości rozszerzonej dla wpisów, do wyboru mamy 14 różnych możliwości.

Jak widzicie podstawowa konfiguracja Rank Math nie była taka trudna. Oczywiście wtyczka daje dużo więcej możliwości, które opiszę w dalszej części.

Strona główna wtyczki i zawarte w niej moduły

 • 404 Monitor – sama nazwa mówi za siebie jest to monitor błędu 404, który sprawdza czy użytkownicy jak i roboty natrafiają na błąd 404 podczas przeglądania strony.
 • ACF – dzięki tej opcji mamy możliwość dodawania dodatkowych pól do naszego wpisu, dzięki temu dostosujemy stronę do własnych potrzeb.
 • AMP – technologia, która ma na celu przyśpieszenie ładowania strony na urządzeniach mobilnych.
 • bbPress – połączenie wtyczki z forum opartym na bbPress.
 • BuddyPress – połączenie wtyczki z wordpressem opartym na BuddyPress.
 • Link Counter – licznik linków wewnętrznych, zewnętrznych oraz przychodzących widoczny w panelu wszystkie wpisy.
 • Local SEO & Google Knowledge Graph – ustawienia związane z informacjami kontaktowymi i godzinami otwarcia lokalnej firmy.
 • Redirections – możemy skonfigurować niestandardowe przekierowania 301, 302, 307, 410 lub 451.
 • Rich Snippets – ustalamy meta dane dla wpisów, stron, kategorii oraz tagów.
 • Role Menager – nadajemy uprawnienia innym użytkownikom do zarządzania Rank Math.
 • Search Console – integrujemy wtyczkę z Google Search Console
 • SEO Analysis – ta opcja pozwala przeprowadzić audyt SEO za pomocą wtyczki.
 • Site Map – tworzy mapę strony.
 • WooCommerce – połączenie wtyczki z wordpressem opartym na WooCommerce.

Optymalizacja treści dla wpisu i strony

Jeżeli chodzi o optymalizację treści pod kontem SEO. Wtyczka ma podobne rozwiązanie co Yoast. Na podstronie posta mamy podpowiedzi dotyczące optymalizacji treści. Rank Math wyróżnia się możliwością dodaniem pięciu słów kluczowych do analizy, a także sugestię fraz kluczowych.

Podsumowanie

Dostajemy darmową wtyczkę wieloma opcjami, które konkurencja udostępnia wyłącznie w wersji płatnej. Przeprowadzone przez mnie testy pokazują, że Rank Math bardzo dobrze radzi sobie z zadaniem jakie mu przydzielono. Autorzy obiecują cały czas rozwijać wtyczkę, więc z niecierpliwością czekam na kolejne wydania i poprawki.

Jeśli masz jakieś problemy lub sugestie dla innych dotyczące Rank Math czekam na twój komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *