Najlepsza konfiguracja Yoast SEO w WordPress

konfiguracja wtyczki Yoast Seo
PozycjonowanieWordPress

Odpowiednia konfiguracja Yoast SEO poprawi pozycję twojej strony w wyszukiwarkach. Yoast Seo jest jedną z najlepszych wtyczek wspomagających optymalizację WordPress pod kątem pozycjonowania.

Yoast Seo jest jedną z najlepszych wtyczek wspomagających pozycjonowanie witryny. Jest bardzo prosta w obsłudze, lecz mnogość opcji, które mamy do wyboru może przytłoczyć nawet doświadczonego użytkownika.

Przedstawię Wam krok po kroku proces konfiguracji Yoast SEO oraz jej najważniejsze elementy.

Instalacja Yoast Seo


Instalacja Yoast SEO nie różni się niczym od instalacji innych wtyczek. Na pasku głównym w panelu administracyjnym wordpressa najeżdżamy na Wtyczki, i klikamy Dodaj nową. W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka, tam należy wpisać „yoast seo„. Po wyszukiwaniu klikamy w Zainstaluj, a następnie Aktywuj.

Po aktywacji wtyczki pojawi się dodatkowa opcja w menu głównym zatytułowana SEO.

Na głównej stronie dostaniemy informacje o problemach jakie napotkała wtyczka. Niżej jest podpowiedź, co należy zrobić by je rozwiązać.

Kreator konfiguracji

Yoast SEO przeprowadzi z Wami pierwszą konfigurację za pomocą kreatora. Kliknij w kreator konfiguracji by zacząć pracę z wtyczką.

Przed Wami dziewięć etapów, które opiszę krok po kroku.

Na początku wybieramy środowisko naszej witryny. To znaczy czy chcemy by roboty indeksowały ją czy nie. Jeżeli prowadzimy pracę nad stroną zaznaczamy opcję B, którą później możemy zmienić. Jeżeli nasz projekt jest gotowy odznacz A.

Kolejnym etapem jest ustalenie typu naszej witryny. Do wyboru mamy sześć podstawowych opcji. Jeżeli nie Wiecie jeszcze dokładnie jakie będzie przeznaczenie waszej strony zalecam zaznaczyć Coś innego.

Następnie klasyfikujemy przeznaczenie witryny, mamy do wybory Organizacja lub Osoba. Ten wybór ma znaczenie dla Grafu Wiedzy Google (Google Knowledge Graph). Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Wybierając Organizacja od razu wpisujemy nazwę, wybieramy obrazek logo i podajemy wszystkie dane do kont społecznościowych. Nie przejmujcie się jeżeli nie przygotowaliście wszystkich danych zawsze możecie to zmienić.

Zaznaczając Osobę pojawi się Wam do wyboru wyłącznie nazwa administratora witryny.

W kolejnym etapie ustalamy czy nasze wpisy i strony mają być widoczne w wyszukiwarkach. Oczywiście zaznaczmy tak, chyba, że prowadzisz prace nad stroną. Tę opcję można później zmienić w menu głównym wtyczki.

Teraz w zależności od przeznaczenia strony wybieramy ilość autorów witryny. Zalecam zostawić na nie.

W etapie szóstym jesteśmy pytani o tytuł naszej strony oraz separator wyświetlany między wpisami. Ten temat rozwiniemy w zaawansowanej konfiguracji wtyczki. Pozostaw tak jak jest i przejdź do następnego punktu.

Teraz autorzy zachęcają Was to zapisania się do Newslettera. Osobiście polecam to zrobić dzięki temu Będziecie informowani o zmianach w Yoast Seo. Dodatkowo administratorzy informują nas o aktualnościach ze świata seo i pozycjonowania.

W przed ostatnim etapie konfiguracji programiści wtyczki proponują nam Yoast SEO premium. Jest to ciekawa opcja lecz wersja free w zupełności wystarcza.

To już koniec. Kreator informuje nas o sukcesie. Możemy obejrzeć ciekawy film lecz po angielsku jak korzystać z Yoast podczas pisania wpisów i stron.

Zaawansowana konfiguracja Yoast Seo

Funkcje Ogólne

W menu głównym przechodzimy do SEO -> Ogólne. Zakładka Funkcje posiada osiem pozycji.

  • Analiza Seo – metaboks widoczny na dole edycji wpisów. Funkcja ta pozwala zoptymalizować tekst pod kontem wyszukiwarek.
  • Analiza czytelności – dzięki niej dowiesz się jak należy ulepszyć strukturę oraz styl pisania artykułu patrząc oczami czytelnika.
  • Kluczowe treści – za pomocą tej opcji ustalamy, które wpisy są najważniejsze według naszej oceny. Dzięki temu usprawnimy np. wewnątrz linkowanie naszej strony.
  • Licznik linków we wpisach – pokaże nam ile linków przychodzących i wychodzących mamy we wpisie.
  • Mapa strony XML – Yoast Seo automatycznie tworzy mapę naszej strony. Zwiększa to prędkość indeksowania nowych treści przez Google.
  • Integracja z Ryte – Ryte jest zewnętrznym serwisem, który m.in. monitoruje stan zaindeksowania strony przez Google.
  • Menu w pasku administracyjnym – dodatkowe przycisk wtyczki Yoast w menu górnym naszej strony.
  • Bezpieczeństwo: brak zaawansowanych ustawień dla autorów – sekcja zaawansowanych ustawień pozwala użytkownikom usuwać wpisy z wyników wyszukiwania lub zmienić link kanoniczny. To są opcje dla zaawansowanych użytkowników, dlatego tylko redaktorzy i administratorzy mogą je zmieniać.

Narzędzia webmasterów

Opcja ta pozwala w bardzo szybki i prosty sposób połączyć stronę z kilkoma narzędziami dla webmasterów. Do wyboru mamy Google Search Console, Baidu, Bing oraz Yandex.

Wyszukiwarki

W ogólnej części ustalamy separator tytułu, meta title i meta description dla strony głównej. Jednocześnie możemy ustawić Knowledge Graph i Schema.org

Zacznijmy więc od początku. Ustawiamy separator, polecam wybrać standard czyli prosta pauza.

Teraz w sekcji Strona główna ustalimy tytuł strony. Standardowo jest: Tytuł strony, Strona, Separator, Opis strony.

Lepiej będzie jak ustawisz to tak: Opis strony (Blog o seo i sem, wordpress oraz copywriting), Separator (-), Tytuł strony (Lordsemseo).

Pisząc meta Opis strony pamiętaj by tekst był pełen w słowa kluczowe na, które chcesz pozycjonować stronę i jednocześnie nie był dłuższy niż 156 znaków.

W następnej sekcji podajemy medadane dla Knowledge Graph. Wybieramy czy strona reprezentuje osobę lub organizację. Chcesz dokładniej dowiedzieć się jak działa ta funkcja, obejrzyj film poniżej.

Rodzaje treści

W tym momencie ustawiamy jak będą wyglądać wpisy i strony w wyszukiwarce.

Na początku jesteśmy pytani czy nasze wpisy powinny być indeksowane. Jeżeli zaznaczymy nie do naszych postów zostanie dodany znacznik (noindex). Kolejno ustalamy czy chcemy by data dodania wpisu była widoczna w wyszukiwarkach. Wybieramy również czy wtyczka Yoast Seo ma odpowiadać za tytuł meta oraz opis. Zmieniamy jedynie Tytuł kasując znacznik Strona. Nie dodajemy opisu meta ponieważ w wyszukiwarkach wyświetlał by się jeden opis do wszystkich postów.

Oczywiście te same opcje mamy do wyboru przy stronach naszego portalu.

Media

Przesyłając media na stronę (na przykład obrazek lub film), WordPress nie tylko je zapisuje, ale tworzy też podstronę dla każdego załącznika. Na takiej podstronie znajduje się tylko tytuł i link do załącznika. Większość osób nie potrzebuje takich podstron, więc najlepiej je wyłączyć i przekierować adres do pliku załącznika.

Taksonomie

Bardzo ważnym aspektem są taksonomie – czyli kategorię oraz tagi. Na początku Musisz sobie odpowiedzieć czy będziesz indeksować je w wyszukiwarkach. Na pewno indeksujemy kategorię, co do tagów jest wiele za i przeciw czy mają one być indeksowane. Ja również indeksuje tagi.

Archiwa

W sekcji archiwa będziemy mogli edytować opcje dotyczące ustawienia autorów czy dat. Co więcej opcje tutaj zawarte pozwalają na edytowanie tytułu dla stron specjalnych takich jak strony z wynikami wyszukiwania czy strony 404.

Okruszki

Menu okruszkowe ma bardzo duży wpływ przy rozbudowanych stronach internetowych. Jeżeli nasz szablon nie posiada takiego menu możemy je umieścić za pomocą Yoast Seo. Jednak nie obejdzie się bez edycji kodu motywu.

Kanał RRS

Sekcja ta zawiera tylko jedną użyteczną funkcję lecz nie mającą wiele wspólnego z SEO. Pozwala na dodanie dowolnego tekstu lub kodu HTML przed i po każdym wpisie w kanale RSS naszej strony.

Google Search Console

W tym kroku możemy połączyć wtyczkę Yoast Seo z kontem w Google Search Console. Nie jest to wymagane, lecz jeżeli to zrobisz nie musisz za każdym razem logować się oddzielnie w Google. Wystarczy kliknąć w przycisk Pobierz kod uwierzytelniający i postępować zgodnie i instrukcją.

Społeczności

Ta opcja pozwala na połączenie naszego wordpressa z większością portali społecznościowych. Wiele jest dyskusji dotyczących wpływu Social Media na widoczność strony w wyszukiwarkach. Specjaliści twierdzą, że takie strony nie mają wpływu na naszą pozycję. Osobiście korzystam z Facebooka i dla tego połączyłem swój fanpage z moim blogiem za pomocą właśnie tej opcji.

Narzędzia

W tej sekcji możemy eksportować własne ustawienia Yoast SEO i je następnie importować do innych stron. Mamy tutaj też dostęp do edycji plików robots.txt oraz .htaccess.

Opisałem konfigurację całej wtyczki, zostało jeszcze pokazać Wam jak wygląda optymalizacja wpisu lub strony za pomocą Yoast Seo. Dowiedź się jak działa ta dodatkowa opcja plugina.

Jak widzicie wtyczka Yoast Seo to bardzo potężne narzędzie, które powinno znaleźć się na stronie opartej na WordPress. Jeżeli chcecie szybko i sprawnie zoptymalizować swoją witrynę to ten plugin na pewno Wam w tym pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *