WordPress przestał działać – biały ekran śmierci

wordpress biala strona smierci
WordPress

Co zrobić gdy działająca strona oparta na WordPress nagle przestaje działać? Co gdy nie możesz zalogować się do panela administracyjnego WordPressa? Co zrobić jeżeli na przeglądarce pojawia się pusta biała strona śmierci? Pewnie myślisz, że strona została utracona na zawsze. Nie wpadaj w panikę, przed skorzystaniem z kopii zapasowej przyjrzyjmy się problemowi. Kilka prostych czynności powinno doprowadzić twoją stronę do użytkowania.

Biały ekran śmierci w WordPress

Biały ekran nie wyświetla informacji na jakie problemy natrafiła nasza strona co znacznie utrudnia rozwiązanie problemu. Błąd może pojawić się na stronie głównej lub w panelu administracyjnym.

Biały ekran pojawia się w kilku przypadkach, po aktualizacji WordPressa lub wtyczki. Wynika to z braku kompatybilności między zainstalowanymi komponentami. Aktualizacja strony, która używa starego szablonu również prowadzi do takiego błędu. Szablon staje się niekompatybilny z nową wersją WordPress.

Przydziel więcej pamięci WordPress

Wykonanie aktualizacji, zainstalowanie nowej wtyczki czy motywu może zwiększyć apetyt naszej strony na pamięć. Jeśli WordPress przekracza dostępny limit pamięci, to skutkuje wyświetleniem białej strony.

Należy w pliku wp-config.php dodać jedną linijkę kodu tuż pod znacznikiem <?php, która spowoduje przydzielenie większej pamięci WordPressowi. W tym celu należy skopiować ten plik z serwera FTP na dysk, edytować go i ponownie przesłać na serwer.

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128M’);
jak zwiekszyc pamiec wordpressa
Powyższa linia zwiększy limit pamięci WordPressa do 128MB.

Wyłącz wszystkie wtyczki

Jeśli zwiększenie pamięci WordPressa nie pomogło to prawdopodobnie źródłem problemu jest wtyczka lub szablon. Na początku poprzez FTP wyłączymy wszystkie wtyczki by zobaczyć czy to pomoże. Jeżeli tak, to namierzymy ją wspólnie.

Jak wyłączyć wtyczki w WordPress

Zaloguj się na serwer FTP, w katalogu głównym wejdź w wp-content. Odnajdź podkatalog plugins to właśnie w nim znajdują się wszystkie wtyczki z których korzystasz. Aby wyłączyć wtyczki należy zmienić nazwę tego folderu. Dzięki temu WordPress uruchomi się bez jakichkolwiek dodatków. Ja nazwałem ten podkatalog pluginss dodając jedną s jak widzisz.

Sprawdź czy strona teraz działa. Jeśli tak to następnym krokiem będzie odnalezienie szkodliwej wtyczki. Jeśli nie to błąd tkwi w używanym motywie, przejdź do następnego akapitu w którym opiszę rozwiązanie.

Jak znaleźć szkodliwą wtyczkę w WordPress

Ponownie wejdź na serwer FTP i przywróć oryginalną nazwę podkatalogu plugins. Oczywiście strona przestanie działać, ale tylko do momentu namierzenia wtyczki, która powoduje biały ekran śmierci.

Otwieramy podkatalog plugins, ukaże Ci się lista wtyczek z których korzystasz. Musisz teraz wyłączać wtyczki, postępujemy analogicznie jak przy wyłączaniu wszystkich. Zmieniamy nazwę folderu wtyczki dodają np. 1 na końcu.

Powtarzaj to tak długo, aż namierzysz szkodliwą plugin. Pamiętaj o sprawdzaniu czy strona działa po każdej zmianie. Moment w którym witryna się uruchomi oznacza, odnalezienie wtyczki która sprawia problem. Kasujemy dany katalog z pluginem, a reszcie przywracamy oryginalne nazwy.

Jeśli usuwasz wtyczkę, która była dla ciebie ważna to zainstaluj ją od nowa. Jak strona przestanie działać to znaczy, że nie jest kompatybilna z wordpressem. Wyjście jest proste musisz poszukać innej, która ma tą samą funkcjonalność.

Jak wyłączyć szkodliwy motyw WordPress

Motywy zwłaszcza te darmowe po dłuższym okresie nie są już kompatybilne z najnowszą wersją wordpress. Pozostawione bez aktualizacji powodują białą stronę.

Przejdź do konta FTP i wejdź do katalogu wp-content/themes tam właśnie znajdują się foldery z szablonami.

Domyślne motywy WordPressa to:

  • Twentythirteen
  • Twentyfourteen
  • Twentyfifteen
  • Twentysixteen

Powyższych nie ruszaj. Odnajdź folder z szablonem, który używałeś i zmień jego nazwę tak jak to robiliśmy przy wtyczkach. Jeżeli strona działa to właśnie rozwiązałeś problem.

Sprawdź czy używasz najnowszej wersji szablonu, który używasz. Jeżeli nie ma aktualizacji to są dwa wyjścia. Pierwsza czekasz na aktualizację, która może nie nastąpić lub opcja druga zmieniasz szablon co zalecam.

Nic nie pmogło

Jeśli powyższe działania nie pomogły to została ostatnia ostateczność. Najbardziej radykalne rozwiązanie – czyli przywrócenie plików i bazy danych naszej strony z kopii zapasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *