Test 6 wtyczek do optymalizacji obrazów WordPress

wtyczka do optymalizacji obrazów wordpress
WordPress

Optymalizacja obrazów to bardzo ważna składowa pozycjonowania stron internetowych. Roboty Google nagradzają wysoką pozycją w wyszukiwarce strony, które mają krótki czas ładowania się.

Optymalizacja zdjęć jest bardzo łatwa jeżeli chodzi o użytkowników WordPress. Wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę, która większość czynności wykona za nas. Jest wiele wtyczek, które dopasują najlepszą jakość obrazów do naszej witryny. Aby pomóc Ci znaleźć najlepszą z najlepszych, w tym poście przetestuje sześć z nich.

Sześć wtyczek do optymalizacji obrazów, które porównam:

 • Optimole
 • Imagify
 • Smush Image Compression and Optimization
 • EWWW Image Optimizer
 • ShortPixel Image Optimizer
 • Compress JPEG & PNG images by TinyPNG

Na początku testu zobaczymy, jak skutecznie każda wtyczka może zoptymalizować ten sam obraz. Następnie przejdę do faktycznego interfejsu każdej wtyczki i pokażę, jak ona działa.

Przeprowadzenie testu było nieco trudne, ponieważ niektóre wtyczki optymalizujące obraz oferują różne poziomy optymalizacji. Na przykład Imagify ma tryby optymalizacji normal, aggressive i ultra. Ponadto niektóre optymalizatory zapewniają automatyczne narzędzia do zmiany rozmiaru, które mogą drastycznie zmniejszyć rozmiar pliku.

Z powodu tych różnic trudno jest obiektywnie porównać prezentowane przez mnie wtyczki. Oto sposób w jaki wykonałem test:

 • Przeprowadzimy dwa testy: jeden dla plików JPG i jeden dla PNG.
 • Będziemy trzymać się domyślnych ustawień dla wszystkich wtyczek i w ogóle nie zmieniać rozmiaru zdjęć.

Chociaż nie jest to idealne porównanie, pozostając przy ustawieniach domyślnych. staram się naśladować przeciętnego użytkownika, który po zainstalowaniu wtyczki nie grzebie w jej ustawieniach by nie narobić bałaganu.

Testowanie każdego optymalizatora obrazu WordPress za pomocą plików JPG

Oto nasz testowy obraz JPG:

najlepsza wtyczka do optymalizacji obrazów test
test najlepszej wtyczki do optymalizacjhi zdjęć

Trzymając się domyślnych ustawień, ShortPixel jest wyraźnym zwycięzcą, oferując zmniejszenie pliku o 67% dzięki kompresji stratnej. TinyPNG zajmuje drugie miejsce, ale jest nieco dalej. Imagify udało się zmniejszyć obraz tylko o 34%.

Testowanie każdego optymalizatora obrazu WordPress za pomocą plików PNG

Oto nasz testowy obraz PNG:

Tym razem konkurencja jest bardziej zacięta. Wtyczka Optimole Image Optimization zajmuje pierwsze miejsce dzięki optymalizacji 88,7%. Imagify, TinyPNG i ShortPixel też radzą sobie bardzo dobrze.

Jak możesz zauważyć są to te same wtyczki, które dobrze wypadły z obrazem JPG. Czy to znaczy, że są zdecydowanie lepsze? Nie. Ale to pokazuje, że ich ustawienia domyślne są najlepsze.

Tak więc po dwóch testach optymalizacyjnych zwycięzcami są Imagify, ShortPixel, Optimole i TinyPNG.

Interfejs, funkcje i ceny wtyczek

OPTIMOLE

Wtyczka optymalizacji obrazu Optimole jest nowoczesna, a większość narzędzi działa w tle bez Twojej wiedzy. Wymaga utworzenia konta i wstawienia klucza API. Następnie możesz przeglądać wszystkie zoptymalizowane obrazy na pulpicie nawigacyjnym i modyfikować niektóre ustawienia. Takie jak zastępowanie obrazów, zmiana rozmiaru dużych obrazów, jakość kompresji oraz lazy load. Optimole ma również własny pulpit nawigacyjny poza WordPress. Znajdziesz w nim bardziej szczegółowe informacje, takie jak rozmiary optymalizacji i raporty miesięczne.

Wszystkie optymalizacje obrazu są wykonywane automatycznie za pomocą Optimole. Jest również zasilany przez CDN, więc nie musisz się martwić, że twoje zdjęcia ładują się powoli. Śledzenie i monitorowanie to jedna z najlepszych funkcji, ponieważ otrzymujesz bardzo szczegółowe informacje o tym, co dzieje się z Twoimi zdjęciami i ile miejsca jest oszczędzane.

Bezpłatny plan pozwala na 5000 odwiedzających miesięcznie i nieograniczoną przepustowość, dzięki czemu dobrze pasuje do osobistych blogów. Sprzedawane są też płątne plany, zaczynając od 19.08 euro miesięcznie na 25 000 odwiedzin.

IMAGIFY

Imagify ma najlepiej wyglądający moduł zarządzania ustawieniami. Jest on podzielony na Ustawienia ogólne, Optymalizacja i Opcje wyświetlania. Mamy możliwość porównać różne tryby optymalizacji w czasie rzeczywistym, co daje wyobrażenie o tym, z którego należy skorzystać.

W testach optymalizacyjnych Imagify działał dobrze. Było to jednak domyślne ustawienie agresywnej optymalizacji. Możesz także wybrać tryb Normal (bezstratny) i Ultra (bardziej stratny). Możesz więc mniej lub bardziej kompresować swoje zdjęcia, jeśli martwisz się o jakość.

Ceny zależą od rzeczywistego rozmiaru przesłanych zdjęć. W przypadku bezpłatnego abonamentu mamy możliwość przesłać 1 GB miesięcznie. Plany płatne zaczynają się od 4,99 USD miesięcznie.

SMUSCH

Smush ma piękny interfejs z aktywnymi elementami, które pytają czy chcesz zoptymalizować zarówno stare, jak i nowe zdjęcia. Główną zaletą Smush jest informacja jak przebiegła kompresja każdego obrazu, który pojawił się na stronie.

Zarówno zmiana rozmiaru, jak i optymalizacja są dołączone do nowych i starych zdjęć. Narzędzie do optymalizacji zbiorczej jest idealne, gdy masz kilka zdjęć.

W wersji bezpłatnej możesz zoptymalizować zbiorczo tylko 50 starych obrazów na raz, więc może być konieczne kilkukrotne kliknięcie przycisku, jeśli masz ich więcej.

Jedną z zalet Smush jest to, że pozwala on optymalizować nieograniczoną liczbę obrazów za darmo. Są tylko dwa zastrzeżenia:

 • Kompresji bezstratnej można używać tylko w wersji darmowej
 • Poszczególne obrazy nie mogą przekraczać 1 MB

Aby usunąć te zastrzeżenia i uzyskać kompresję stratną możesz użyć WP Smush Pro. Ta wtyczka premium znajduje się w pakiecie programistycznym WPMUDEV za 49 USD miesięcznie.

EWWW IMAGE OPTIMIZER

EWWW posiada interfejs, który według mnie jest najmniej czytelny. Wygląda na przestarzały, pokazuje sześć kart z różnymi opcjami. Domyślne funkcje są zwykle w porządku dla większości ludzi, więc nie musisz się z tym bałaganić.

EWWW oferuje optymalizację JPG, PNG, GIF i PDF. Istnieją również opcje kompresji stratnej i bezstratnej. Główną zaletą jest to, że EWWW nie ma ograniczeń dotyczących rozmiarów plików ani liczby przesyłanych zdjęć.

Ponadto darmowa wersja EWWW wykonuje optymalizacje na własnym serwerze internetowym, podczas gdy wszystkie inne narzędzia korzystają z serwerów zewnętrznych. Ale może to obciążać serwer, jeśli zoptymalizujesz wiele obrazów jednocześnie.

Wtyczka EWWW jest bezpłatna.

SHORTPIXEL

Pulpit nawigacyjny ShortPixel jest podobny do Imagify, ale z dodatkowymi zakładkami dla zaawansowanych funkcji. Ustawienia domyślne powinny wystarczyć dla początkujących użytkowników tego typu wtyczek.

ShortPixel pozwala wybierać spośród trybów Lossy, Glossy i Lossless. Możesz również zmienić rozmiar dużych zdjęć i zobaczyć, ile zaoszczędziłeś miejsca.

ShortPixel ma również funkcje, które spodobają się bardziej zaawansowanym użytkownikom:

 • Optymalizacja plików PDF
 • Obsługa obrazów WebP
 • Integracja z Cloudflare, jeśli używasz CDN

ShortPixel w wersji darmowej pozwala na optymalizację 200 grafik co miesiąc. Plany zaczynają się od 4,99 USD za 10000 obrazów. Nie ma ograniczeń wielkości plików dla poszczególnych zdjęć.

TINYPNG

Wtyczka TinyPNG posiada prosty i bardzo czytelny interfejs. Aktywacja automatycznego procesu optymalizacji zajmuje około 20 sekund.

TinyPNG automatycznie kompresuje i zmienia rozmiar zdjęć po przesłaniu. Posiada również opcje optymalizacji wcześniej przesłanych zdjęć. Oprócz braku ograniczeń rozmiaru pliku i obsługi WooCommerce jest to bardzo atrakcyjna wtyczka.

Liczba bezpłatnych plików jest ograniczona do 500 na miesiąc. Następnie cena wywoławcza wynosi 0,009 USD za zdjęcie dla następnych 9500 zdjęć.

Który optymalizator zdjęć wybrać?

 • Optimole – dla dość potężnego bezpłatnego abonamentu i dołączonego CDN, lazy load.
 • Imagify – dla doskonałej kompresji, funkcji i interfejsu.
 • Smush – dla nieograniczonej bezpłatnej kompresji bezstratnej (z maks. 1 MB dla obrazu).
 • EWWW – dla darmowego optymalizatora obrazu oraz brakiem ograniczeń co do rozmiaru pliku.
 • ShortPixel – dla uzyskania najlepszej optymalizacji i eleganckiego interfejsu.
 • TinyPNG – dla doskonałej optymalizacji i najprostszego ze wszystkich interfejsów.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące wtyczek do optymalizacji obrazu, daj nam znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *